Szkoła Podstawowa w Woli Wapowskiej - Artykuły filtrowane wg daty: kwiecień 2021

Od 04 maja 2021 r. nauczanie w klasach I-III Szkoły Podstawowej odbywać się będzie systemem stacjonarnym ( na terenie szkoły) z zachowaniem wszystkich obowiązujących zasad higieny i bezpieczeństwa związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się i zakażaniu wirusem Covid-19.
Poniżej podajemy rozkład jazdy autobusów obowiązujący od wtorku 04 maja 2021 r.


Dowozy do Szkoły w Woli Wapowskiej od 04 maja 2021 r.
Autobus I
Bachorce 8.05
Bródzki 8.10
Piecki 8.12
Wróble 8.20
Piecki 8.25
Wola Wapowska szkoła 8.30
Marcinki 8.35
Papros 8.40
Skotniki 8.43
Skotniki 8.45
Skotniki 8.47
Wola Wapowska 8.50

Autobus II
Tarnowo 8.15
Gocanówko 8.20
Głębokie 8.25
Zaborowo 8.30
Bachorce (tory) 8.35
Piaski (las) 8.40
Piaski 8.45
Wola Wapowska 8.50

Dyr. szkoły- G. Kontowicz

W dniu 15 kwietnia 2021 r. w gmachu Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Woli Wapowskie, odbyły się Wojwódzki Konkurs Biologiczny. Uczestniczkami zmagań były uczennice klasy 8 naszej szkoły: Monika Banachowska i Michalina Cerska.

 Konkurs był  jednoetapowy w formi pisemnej, zadania zamknięte oraz typu otwartego. Czas rozwiązywania zadań max.  90 minut.

Organizator - I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu.

Cele konkursu to rozbudzanie również wśród uczniów naszej szkoły zainteresowania przedmiotem, biologia, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i rozszerzania wiedzy biologicznej, pogłębianie wiedzy biologicznej. 

Nagrody. Laureatom konkursu „Kasper Biologiczny” przysługują 2 punkty w rekrutacji do szkół średnich w województwie kujawsko-pomorskim, zgodnie z zarządzeniem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Dyrektora I LO w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2022 do publicznych szkół ponadpodstawowych w województwie kujawsko-pomorskim.

O rozstrzygnięciu i wynikach konkursu młodzież zostanie powiadomiona do 15 maja 2021r.

Magdalena Zielińska-Goebel

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia 2021.

To rocznica utworzenia Światowej Organizacji Zdrowia(WHO) w 1948 roku. Każdego roku święto ma inny temat przewodni.

Hasłem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia w 2021 roku są choroby wektorowe.

 W 2021 roku WHO zwraca uwagę na choroby przenoszone przez wektory.

Co oznaczają wektory? To zwierzęta, najczęściej małe organizmy takie jak muchy, kleszcze, czy komary, gryzonie. Zwierzęta te są „biologicznymi pośrednikami” i przenoszą groźne dla zdrowia drobnoustroje z jednego organizmu na drugi, również na ludzi. Same organizmy – wektory nie powodują choroby. Przenoszone patogeny i pasożyty wywołują takie choroby jak np. malaria, na którą wg danych WHO w 2017 roku zachorowało 219 mln osób.

Zmiany klimatyczne,  wzrost temperatury i wilgotności sprzyjają rozwojowi chorób wektorowych. Niektóre gatunki wektorów, jak np. azjatycki komar tygrysi zaczyna rozprzestrzeniać się w cieplejszych regionach Europy.

Jak na razie w naszej strefie geograficznej wektorami są najczęściej kleszcze przenoszące patogeny, które mogą wywołać boreliozę i wirusowe, kleszczowe zapalenie mózgu. Borelioza to groźna choroba, która może dawać różne objawy.

Uważajmy szczególnie teraz, bowiem najwięcej kleszczy pojawia się na wiosnę – w kwietniu i w maju!

10 zasad zdrowego stylu życia

1. Rozpocznij dzień od sycącego śniadania

Na śniadanie najlepsze są produkty pełnoziarniste, np. owsianka, czyli danie przygotowywane z płatków owsianych i mleka bądź wody.

2. Jedz regularnie

Jedzenie o stałych porach pozwala regulować pracę organizmu, nadaje tempo metabolizmowi i ogranicza napady głodu, podczas których jesteśmy w stanie pochłonąć wszystko, co mamy pod ręką:)

3. Urozmaicaj posiłki!

Jedz surowe warzywa jak najczęściej, najlepiej 5 razy dziennie i pamiętaj, aby Twój talerz był zawsze kolorowy. Jedzenie różnokolorowych produktów zapewnia dostarczenie składników odżywczych i witamin z różnych grup.

Polecamy np. sałatkę z roszponki i rukoli - pół paczki rukoli; pół paczki roszponki; 1 opakowanie sera feta light; 15 pomidorków koktajlowych; 1 owoc granatu; mała czerwona cebula; 20ml oliwy z oliwek; łyżeczka soku z cytryny; 1 ząbek czosnku; ocet balsamiczny do smaku; pieprz ziołowy, czy ulubione zioła.

4. Unikaj produktów wysoko przetworzonych i sklepowych słodyczy

Im bardziej przetworzony produkt, tym mniej wartości odżywczych. Słodycze sklepowe to źródło pustych kalorii, łatwo przyswajalnego cukru i tłuszczów trans powodujących miażdżycę. Z kolei słone przekąski, zupki chińskie i dania gotowe zasypują nas solą, glutaminianem sodu, a często też rakotwórczym akrylamidem czynnikami wpływającymi na powstawanie akrylamidu są: temperatura i czas obróbki cieplnej, zawartość i rodzaj aminokwasów i węglowodanów w żywności. Do organizmu człowieka akrylamid wchłaniany jest przez przewód pokarmowy, układ oddechowy, skórę. Substancja ta tworzy połączenie z hemoglobiną. Najnowsze badania wskazują, na  występowanie zależności pomiędzy poziomem hemoglobiny z akrylamidem a ryzykiem występowania raka, uszkodzenia układu nerwowego).

5. Pij odpowiednią ilość wody

1,5 – 2 litry dziennie i odpowiednie nawodnienie komórek umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, gdyż wszystkie procesy w nim zachodzą w środowisku wodnym. Składamy się w 70% z wody! Nie zapominajmy o tym.

6. Wprowadź aktywność fizyczną

Regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają wydolność organizmu, dotleniają mózg i komórki ciała i przyczyniają się do polepszenia stanu psychicznego. W końcu wysiłek to relaks dla umysłu - spacery, jazda na rowerze, bieganie.

7. Zadbaj o relaks

Znajdź czas tylko dla siebie, proste rzeczy pomagają utrzymać równowagę psychiczną.

8. Pracuj nad poczuciem własnej wartości

Przynajmniej raz dziennie pochwal się za to, co udało ci się dzisiaj zrobić :)

"Pokorą można wszystko osiągnąć, z wyjątkiem zadowolenia z samego siebie."

9. Wysypiaj się

Wygospodaruj odpowiednią ilość godzin na sen (7-8h) -  koncentracja i efektywna praca w zamian.

10. Wprowadzaj zmiany małymi krokami

Nie od razu Rzym zbudowano. I nie od razu uda ci się zmienić swój styl życia na zdrowy. Stawiaj sobie wyzwania, które pozwolą ci stopniowo eliminować złe nawyki i zachowania.

Źródło zdjęcia: http://mscdn.pl/mscdn2018/index.php/pl/nasze-dzialania-radom/news-radom/453-zywienie-dzieci-i-mlodziezy