Szkoła Podstawowa w Woli Wapowskiej - Artykuły filtrowane wg daty: wrzesień 2022
Tak minął wrzesień u przedszkolaków...
Od najmłodszych lat w oddziałach przedszkolnych uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych wydarzeniach i uroczystościach. 23 września maluchy ubrani w barwy jesienne, szukały oznak jesieni w szkole i na spacerze. Bawiliśmy się wspaniale. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że Pani Jesień już przyszła.
30 września obchodziliśmy Święto Chłopców. W tym dniu dziewczynki wręczały chłopcom upominki, własnoręcznie namalowane laurki, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały. Nie brakło także zabawy przy muzyce i słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.
Od początku roku szkolnego dzieci są zachęcane do aktywnego słuchania czytanego głośno tekstu. Współpracujemy z Filią Miejskiej Biblioteki w Woli Wapowskiej. Z wychowankami bierzemy udział w programie „Książka na start”. Włączamy rodziców w kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”.
Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które chcemy, aby od 30 czerwca 2023 roku miały wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
W ramach programu nasza szkoła otrzymała 2 zestawy:
- pracownia Druku 3D SkrilLab Zestaw5809 – OVAT/A
- drukarka 3DVAT do Pracowni Druku 3D
- mikrokontroler Arduino zestaw
- aparat Sony ZV – 1
- statyw do aparatu i kamery
- zestaw lamp światłą ciągłego Glareone
- mikrofon kierunkowy Saramonic Vmiic- Mini
- mikroport Saramonic Blin 500 B1
- gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
- laptop Acer
- stacja lutownicza
W/w wyposażenie zostanie wykorzystane do prowadzenia zajęć edukacyjnych na wszystkich lekcjach oraz w ramach innych zajęć edukacyjnych, a także kół zainteresowań.
W tym roku również nasza szkoła w Woli Wapowskiej, przystąpiła do tej ogólnopolskiej akcji. Uczniowie klasy naszej szkoły z zaangażowaniem zabrali się do pracy i posprzątali teren wokół szkoły.
Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Wszystkie śmieci są nasze”.
Pierwsza Akcja Sprzątania Świata w Polsce odbyła się w 1994 r. Do Polski ideę sprzątania świata przeniosła pani Mira Stanisławska-Meysztowicz, która na stałe mieszka w Australii. Od tamtej pory, co roku we wrześniu odbywa się finał akcji, której krajowym koordynatorem jest Fundacja Nasza Ziemia.
Data Sprzątania Świata została wyznaczona na koniec września, z uwagi na ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym.
Jak sama nazwa mówi „Sprzątania Świata” [z ang. Clean Up the World] globalna, ekologiczna międzynarodowa akcja, w której łączy się manifestację przeciw zaśmiecaniu środowiska z pracą społeczną nad jego oczyszczeniem.
Akcja ta znana jest na całej kuli ziemskiej, dlatego też każdy z nas zapytany o sprzątanie świata, wie o co chodzi i sam zapewne brał udział jako uczeń, czy rodzic w którejś z minionych edycji tej akcji.
Na pytanie, dlaczego pomimo upływu lat nadal sprzątamy? Możemy udzielić prostej odpowiedzi – bo nadal śmiecimy. Porzucone śmieci znajdujemy w miejscach z natury pięknych – lasach, łąkach, gdzie zwykle szukamy wytchnienia, odpoczynku od codziennej pracy i obowiązków. Dlatego, tym bardziej niezbędna jest edukacja ekologiczna prowadzona już od najmłodszych lat.
Mając na uwadze hasło tegorocznej kampanii, że „Wszystkie śmieci są nasze ”, zachęcamy wszystkich do czynnego udziału w sprzątaniu naszej Matki Ziemi promując przesłanie i działanie, by nie śmiecić i segregować odpady !
Wniosek na stypendium
Informacja:
Dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 600,00 zł. netto (za m-c sierpień)
Dochód od 1 hektara przeliczeniowego wynosi 345,00 zł. netto.
Wypełniony wniosek należy składać w terminie od 1 września do 15 września br.
Wniosek i oświadczenie dostępne są na stronie szkoły: http://spwola.pl/index.php/dokumenty